Steenspil

 


Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Szczecinku w Bergen op Zoom

W dniach od 3 do 7 czerwca 2019 roku odbyła się wymiana polsko – holenderska pomiędzy  Szkołą Podstawową nr 5  w Szczecinku, a szkołą Steenspil  Bergen op Zoom z Holandii. Przez 5 dni byliśmy goszczeni przez naszych holenderskich  przyjaciół.
Polscy uczniowie mieli okazję poznać szkolne życie swoich partnerów wymiany. Podczas pobytu poznawaliśmy życie codzienne naszych holenderskich  przyjaciół. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach szkolnych: lekcji historii, geografii i  sportu oraz   w wycieczce do Antwerpii i wyprawie rowerowej. Czas spędzony w Holandii zaowocował nie tylko nowymi przyjaźniami. Poznaliśmy również życie młodzieży naszych partnerów i odkryliśmy, że niczym się nie różnimy.  Uczniowie mieli  okazję poznać różne programy nauczania, które nie są dostępne w ich krajach. Znajdując się w nowym środowisku, mają możliwość   i szansę zapoznania się z różnymi strategiami edukacyjnymi i odmienną filozofią nauczania. Bardzo ważne jest również motywowanie młodzieży do nauki języków obcych. Ich znajomość jest niezbędna na dzisiejszym rynku pracy. Czynne używanie języka w trakcie wymiany powoduje, że młodzież przełamuje barierę językową, nieśmiałość i obawy przed kontaktem z osobami z innych krajów. Wzbogaca zasób słownictwa oraz uczy się praktycznie używać języka obcego w sytuacjach codziennych. Staje się bardziej otwarty i przyzwyczaja się do funkcjonowania w środowisku międzynarodowym.
Pierwszą wizytę uczniów w Holandii wraz z nauczycielami: panią Elżbietą Sobolewską i panią Moniką Pac – Stasik można uznać za bardzo udaną.  Młodzież obu krajów bardzo się zintegrowała i doskonale porozumiewała, więc program wymiany został zrealizowany w miłej i przyjacielskiej atmosferze. Wyjeżdżając, cała grupa żałowała, że te 5 dni minęło tak szybko. Z niecierpliwością czekamy na przyjazd uczniów z Holandii do Polski, który zaplanowany jest na rok 2020.
Realizacja polsko - holenderskiej wymiany możliwa jest dzięki wsparciu finansowanemu, jakie Szkoła Podstawowa nr 5 otrzymała  z Urzędu Miasta za pośrednictwem Burmistrza Miasta Szczecinek – Pana Daniela Raka.
Więcej zdjęć w galerii
                                                                                  Koordynator wymiany: Elżbieta Sobolewska

Goście z Holandii w SP5 – kolejna szkoła partnerska!!!
W piątek tj. 31.05.2019 r. miała miejsce wizyta gości z Holandii, którzy odwiedzili naszą szkołę w ramach współpracy polsko-holenderskiej ze szkołą  Steenspil w sąsiedztwie Bergen op Zoom miasta partnerskiego Miasta Szczecinek . Gościliśmy delegację Stowarzyszenia Jumelage państwa Riet i Roba Franssen oraz   państwa Mignon i Lamberta  van Gastel. Goście zwiedzili szkołę, zapoznali się z jej funkcjonowaniem, opowiedzieli o systemie edukacyjnym w Holandii – tym razem szczególnie o szkole podstawowej oraz uczestniczyli w „Koncercie Talentów”  uczniów Szkoły Podstawowej nr 5. Celem wizyty było również potwierdzenie nawiązania współpracy  z kolejną szkołą holenderską, a mianowicie  Basisschool Anton van Duinkerken,  Bergen op Zoom. Mamy nadzieję , że kontakty polsko-holenderskie wśród  uczniów naszych szkół będą się znakomicie rozwijać.


W dniach od 06 do 10 maja 2019 roku odbyła się wymiana polsko – holenderska pomiędzy Szkołą Podstawową nr 5  w Szczecinku , a szkołą Steenspil z Holandii. Przez 5 dni dziesięcioro uczniów wraz z opiekunami: p. Corina Oudesluijs i p. Tommy van Buren było goszczonych po raz pierwszy w naszej szkole. Spotkanie w Szczecinku przebiegało pod hasłem „Czy młodzież z Polski i z Holandii więcej dzieli czy łączy?”.
Późnym popołudniem 6 maja uczniowie wraz z opiekunami dotarli do  Szczecinka, gdzie polscy uczniowie razem z nauczycielami czekali na gości z Holandii. Następnego dnia nasi goście zostali mile przywitani przez wiceburmistrza miasta Pana Macieja Makselona. Podczas trwającej 5 dniowej wymiany uczniowie zwiedzili nasze miasto, odwiedzili wiele miejsc aktywnego wypoczynku, uczestniczyli w grach i zabawach integracyjnych. Wzięli udział w zorganizowanych dla nich warsztatach szkolnych; lekcji: fizyki, historii, sztuki oraz sportu.  Uczniowie z Holandii oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 udali się też rowerami na Mysią Wyspę. Wycieczkę rowerową zakończono wspólnym ogniskiem, pieczeniem kiełbasek i grą w piłkę.
Nauczyciele i uczniowie polscy ściśle współpracowali z holenderskimi nauczycielami i uczniami z Holandii. Holenderscy goście mieli okazję poznać nasz system szkolnictwa przez uczestnictwo w zajęciach szkolnych. Młodzież spędzała dużo czasu w gronie polskich  kolegów,  poznając ich styl życia i obyczaje kulturowe. Jednocześnie jedni i drudzy uczniowie „szlifowali” swoją znajomość języków obcych: j. niemieckiego i j. angielskiego.
Lecz wszystko co dobre niestety szybko się kończy. Ostatni dzień uczestnicy wymiany  spędzili na basenie  i na zakupach. Potem wspólny obiad. Wieczorem - pożegnanie. Nie było ono łatwe dla nikogo. Wszyscy spędzili cudowne chwile, które będą rozpamiętywać jeszcze długo.
Na szczęście nie pożegnaliśmy się na długo. Nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 udają się z rewizytą do Holandii już 03 czerwca 2019 roku.
Sądzę, że miniony tydzień można uznać za bardzo udany. Wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni i czekamy z niecierpliwością  na kolejne spotkanie.


Koordynator: Elżbieta Sobolewska

Więcej zdjęć do obejrzenia w galerii
 


 
W dniu 15 listopada 2017 r. Szkołę Podstawową nr 5  odwiedzili goście z Holandii z zaprzyjaźnionej szkoły Steenspil k. Bergen op Zoom, miasta partnerskiego Szczecinka. W spotkaniu uczestniczyli  przedstawiciele strony holenderskiej, a jednocześnie władze Stowarzyszenia Jumelage Bergen op Zoom: p. Cess Steevens  i p. Rob Franssen. Stronę polską reprezentowali: p. Elżbieta Sobolewska – koordynator wymian międzynarodowych w SP 5, p. Monika Pac-Stasik – nauczyciel języka angielskiego – członek zespołu ds. wymian międzynarodowych oraz Dyrektor Szkoły – p. Rafał Stasik.
Nasi holenderscy przyjaciele podarowali szkole miły, puszysty prezent – maskotkę pluszowego pieska. W czasie dwugodzinnego spotkania zostały omówione wstępne propozycje wymiany  młodzieży. Zaplanowano również wizytę naszych nauczycieli w szkole w Steenspil w styczniu/lutym 2018 r. w celu doprecyzowania szczegółów rzeczywistej współpracy pomiędzy młodzieżą naszych szkół. Odwiedzinom towarzyszyła przyjacielska i serdeczna atmosfera. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wizyty.
W czwartek  29.09.2016 r. gościliśmy delegację ze szkoły  z Holandii, z którą nawiązaliśmy współpracę dydaktyczno-wychowawczą. Młodzież naszych szkół nawzajem się odwiedzi  w terminach, które wspólnie wkrótce ustalimy. Goście odwiedzili mury naszej szkoły (min.klasy, pokój nauczycielski, bibliotekę, gabinety specjalistyczne, korytarze, halę sportową). W skrócie przedstawiliśmy gościom strukturę, model zarządzania i organizacji naszej szkoły. Goście, jak nas na bieżąco informowali, byli zachwyceni szkołą, przyjęciem i naszą polską gościnnością oraz fantastycznym koncertem naszej młodzieży na hali sportowej.
Zobaczcie prezentację szkoły Steenspil: